Açlık Krizi Nasıl Önlenir?

Kilo aldığınızda ya da atıştırmalıklar tükettiğimizde çoğumuz iştahımızı suçlarız. Ama sahte açlık krizlerinizi anlayabilirseniz, devamlı formda kalmanın yolunu da bulabilirsiniz. İştahınız sadece gerekli olduğu kadar yemek yemeniz için vardır. Ama sadece bunun için olsaydı, hiç kimsenin zayıflamak için çaba göstermesine gerek kalmazdı. Doymuş olduğunuz halde aç gözlülük yapıp sürekli yemek mi yiyorsunuz? Bunun nedeni yaşantımızın artık gereksiniminiz olan besin maddelerinden çok daha fazlasını sunuyor. Şiddetli bir biçimde açlık hissediyorsanız bu sizin sahte açlık krizlerine kapıldığınızı gösterebilir. Sahte açlık krizlerini tanımanız, kontrol altına almanız için önemlidir. Ancak gerçek iştahınıza karşılık vererek formda kalabilirsiniz.

atıştırmak

Acıkmadığınız halde öğünler arasında besin tüketip tüketmediğinizi kendinize sorun. İşyerinizde biri size çikolata ikram ettiğinde en son ne zaman yemek yediğinizi düşünün. Gerçekten aç olmamanız gerektiğinden kendinize bunun sahte yeme isteği olduğunu hatırlatın ve teşekkür ederek almayacağınızı belirtin. Kan şekerinizi sabit tutmaya özen gösterin bu sayede sık sık açlık hissetmeyeceksiniz. Bunu yapmanızın en kolay yolu kan akışınızı yavaşça azaltan düşük Glycaemic Index (GI) içeren yiyecekler tüketmek. Et, balık ve tavuk türü besinleri düşük GI içerir. Bu yüzünden her öğünde proteinli yiyecekler tüketmeye çalışın.

saglikli_diyet

Her zaman vücudumuz için gerekli olan uykuyu almamız mümkün olmayabilir. Yorgun olduğumuz günlerde, sahte yeme krizlerinden korunmamızın en iyi yolu kahvaltıdan sonra onunla mücadeleye başlamak. Güne başlarken size gün boyu enerji verebilecek yiyecekler tüketin ve bunu gün boyu sürdürün. Aç olmadığınız zamanlarda hisleriniz doğrultusunda mı yemek yiyorsunuz bunu bir kendinize sorun. Kendinizi daha iyi hissetmek için yiyeceklerle ilgisi olmayan aktiviteler ile uğraşın ve sonra aradaki farkı görün. Aç olduğunuzda yeterli miktarda yediğinizden emin olun. Bir sonraki öğünü tam zamanında yemeniz atıştırmanızı engeller ve iştahınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

yürüyüş

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

açlık krizi, kilo alımı, iştah sorunu, sahte açlık krizleri, zayıflama, kilo kontrolü, proteinli yiyecekler, enerji veren yiyecekler, yürüyüş