Ağrılara İyi Gelen Egzersizler

Tüm günün yorgunluğunu çeken bedenimiz gün sonunda bazı ağrılar ile kendini göstermektedir. Özellikle oturduğumuz zaman ya da uzandığımız zaman şiddetini hissettiğimiz ağrılar neredeyse uyumamıza bile imkan vermemektedir. Özellikle uzun süre oturarak hareketsiz kalan ya da sürekli ayakta kalarak çalışan kişilerin başlıca şikayetlerinden olan bel, boyun, sırt ve bacak ağrıları neredeyse günlük hayattaki aktivitelerini yapamamasını ve sürekli kendini huzursuz hissetmesine neden olmaktadır.

Öncelikle ciddi şekilde bu ağrıları yaşayanların mutlaka bir uzman ya da doktor kontrolünden geçmesi gerektiğini bildirmekte fayda var. Bu ağrıların önüne geçmek ya da bir nebze dahi olsun ağrıların şiddetini hafifletmek için bazı egzersizleri uygulayabilirsiniz. Gün içerisinde birkaç sefer uygulayabileceğiniz bu egzersizleri evde yapabileceğiniz gibi ofiste masa başında birkaç dakika da bile yapabilirsiniz. Ağrıların şiddetini azaltacak bu egzersizler uygularken mutlaka gün içerisinde ters hareket yapmamaya, ağır kaldırmamaya ve oturuş bozukluğu yaratmamaya dikkat edin.

Hareket 1

Başınızı dairesel hareketlerle çevirin. Omuzlarınız ve üst sırtınızı hareket ettirmeden, başınızı 5-10 saniye sürecek şekilde bir yöne doğru çevirin . Daha sonra aynı hareketi diğer yöne doğru uygulayın.

Hareket 2

Başınızı aşağı ve yukarı doğru hareket ettirin. Çenenizi vücudunuza değdirin ve bu posizyonda 5-10 sn bekleyin. Daha sonra başınızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın ve bu pozisyonda 5-10 sn bekleyin.

Hareket 3

Omuzlarınızı dairesel hareketlerle çevirin. Sırasıyla öne ve arkaya doğru 5-10 sn bu hareketi yapmanız yeterli olacaktır.

Haraket 4

Ellerinizi göbek üzerinde birleştirildikten sonra kulak hizasına kadar kaldırıp, göğsünüzü ileriye doğru iterek sırt kaslarınızı kasın.  Bu pozisyonda 5 saniye kadar bekledikten sonra kollarınız yere 90 derece olacak şekilde kendinizi serbest bırakın ama kollarınızı salmayın ve 5 kez bu hareketi tekrar edin. Bu hareket sırt kaslarının güçlenmesine yardım edecektir.

Hareket 5

Oturur pozisyonda omuzlarınızla beraber sırtınızı sağa ve sola hareket ettirin. Omuzlarla beraber dönme hareketinin yapılmasına özen gösterin ve yine diğer egzersizlerde olduğu gibi gerilme sırasında kendinizi zorlamamaya özen gösterin. Esneme egzersizleri canınızı yakmamalı. Bu hareketi 15 kez tekrarlayın.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

ağrı, vücut ağrısı, bel ağrısı, boyun ağrısı, kol ağrısı, sırt ağrısı, egzersiz, ağrılara iyi gelen egzersizler, evde yapılan egzersizler, basit egzersizler, kolay egzersizler, bel için egzersizler, ağrılara ne iyi gelir, ağrılara iyi gelen sporlar, beden ağrısı