Akdeniz Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Birçok diyet vardır ve bu diyetlerden bazıları popüler hale gelmiş çok kişi tarafından denenerek güzel sonuçlar alınmasını sağlamıştır. Dukan diyeti, isveç diyeti, saf protein diyeti ve akdeniz diyeti hepsi popüler olmuş başlıca diyetlerden sadece bir kaçıdır. Özellikle bölgesel yağlanmadan şikayeti olan ve kısa zamanda ideal kilosuna kavuşmak isteyenler için akdeniz diyetinden ve nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz diyetinin yağı saf zeytinyağıdır. Yağlar beslenmemizde olmazsa olmaz temel yiyeceklerden biridir. Bu nedenle günlük beslenmemizde mutlaka %25-30 oranında yağ tüketmemiz gerekmektedir. Fakat vücudun ihtiyacı olan 3 temel yağ grubundan tüketmek önemlidir. Bu yağ grupları doymuş yağlar, tekli doymamış yağlar ve çoklu doymuş yağlardan oluşmaktadır.

Doymuş yağlar; hayvansal yağlardır

Tekli Doymamış yağlar; zeytin, fındık ve kanola yağıdır

Çoklu Doymamış yağlar; ayçiçek, mısır ve soya yağıdır.

Balığın içerisinde bulunan omega 3 ve omega 6 yağları vücudumuzun özellikle kalp damar sağlığımız açısından önemli yağlar barındırmaktadır. Özellikle balık tüketimi olan ülkelerde bu nedenle kalp damar hastalıklarının görülme sıklığı çok azdır. Akdenizlilerin beslenmesinde beyaz etler özellikle balık temel rol oynuyor. Bu nedenle akdeniz diyetinde de balığa özellikle yer verilmiştir. Diyette olduğu kadar balığı pişirme yöntemleri normal tüketimde de çok önemlidir. Balığın içerisindeki değerlerin yok olmaması ve kilo almaya neden olmaması sebebiyle uzmanlar balığı, kızartma ya da pişitme yöntemlerinde çok fırınlama ya da ızgara yöntemiyle tüketilmesinin daha sağlıklı olduğunu söylemişlerdir.

Akdeniz diyetinde özellikle sebzelere çok ağırlık verilmiştir. Sebzelerin çok fazla pişirilerek ya da haşlanarak değerlerinin kaybolduğunu söyleyen uzmanlar bu nedenle sebzelerin çiğ tüketilmesini ya da çok az haşlanmasının doğru bir yöntem olduğunu vurguladılar.

Akdeniz Diyeti Programı

Sabah:

– 2 dilim tam tahıllı ekmek
– 1 kartvizit büyüklüğünde beyaz peynir.
– Bol domates, biber, maydonoz
– 5-6 tane zeytin veya 2 adet bütün ceviz
– 1 bardak taze sıkılmış portakal suyu

Öğlen:

– Etsiz sebze yemeği  7-8 yemek kaşığı
– 1 kase cacık
– Kepekli peynirli makarna 4-5 yemek kaşığı
– 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edilmiş karışık salata

İkindi:

– 4 yemek kaşığı leblebi
– 1 bardak ayran
– 1 kırmızı elma ve 1kivi

Akşam:

– 1 orta büyüklükte fırında balık
– 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edilmiş karışık salata
– 1 dilim tam tahıllı ekmek
– Buharda haşlanmış sebze
– 8-10 adet üzüm

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

diyet, diyet önerileri, ideal kilo, popüler diyet, en iyi diyetler, akdeniz diyeti, akdeniz diyeti nasıl yapılır, akdeniz diyeti hakkında, diyet listeleri, en iyi diyet hangisi, sağlıklı beslenme, balık, omega 3, sağlıklı diyet, hangi diyet daha sağlıklı