Aspir Nedir? Ne işe Yarar?

Familyası: Compositae

İlmi Adı: Carthamus tinctorius

Fransızca: Safran batard

İngilizce: Safflower, False Saffron

Almanca: Farber Safflor

Kullanılan Kısmı: Kurutulmuş çiçeği kullanım sağlanmaktadır.

Kullanılışı: Yağını romatizma ağrılarında ve boya sanayinde aynı zamanda kandil yağı olarak da kullanımı sağlanmaktadır.

Estetik Açıdan: Aspir yağı estetikte kullanım sağlanamaz. Bunun yanı sıra bitkinin boyası da zehirli olmadığı için makyaj malzemelerinde madde olarak kullanılabilir. Cildi tahriş etmeyecektir.

Ek Bilgi: aspirin bir diğer adı yalancı safran, aspur ve kırsafranı olarak eski yunan, mısır ve roma çağında bilinen isimleridir. İsa’dan 200 yıl sonra kumaşlar aspir ile boyanmaya başlamıştır. Carthamus kelimesi de ibranice “Kartami” den ( boya anlamını taşımaktadır.) gelmektedir.

Düzenli bir kullanımı sağlandığı zaman pek çok faydası ile birlikte karşılaşmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte aspir eski dönemlerden beri kullanımı sağlanmakla birlikte günümüzde adından pek de söz edilmemektedir. Ancak halen kullanım sağladığı alanları da mevcuttur. Bunun yanı sıra aspir düzenli bir kullanım sağlandığı zaman zayıflama üzerinde de yardımcı olabilecek etkilere sahip olabilir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

aspir, aspir nedir, aspir faydaları nelerdir, aspir etkileri, aspirin diğer isimleri nelerdir, aspirin kullanılan kısımları, aspir nasıl kullanılır, aspir hakkında bilgi, aspir nerelerde kullanılır, aspir neye iyi gelir, aspir yağı, aspir nedir? açıklaması, aspir bitkisi, aspir bitkisinin faydaları, aspir faydaları, aspir tarımı, aspirin zayıflamaya faydaları, aspir nedir ve nerelerde kullanılır, aspir bitkisi nedir, aspir çiçeği, aspir nedir, nerelerde kullanılır, aspir çiçeğinin faydaları, aspir bitkisi nasıl kullanılır, aspir bitkisi zararlı mı, aspir yağı ne işe yarar, aspirin faydaları nelerdir, aspir nerelerde kullanılır, aspirin kullanılan kısmı, aspirin diğer isimleri, aspir yağı, aspirin yağı ne işe yarar