Çikolata Zayıflatır mı?

Çikolata özellikle bayanların vazgeçilmezi olan bir yiyecektir. İçeriğinde bulunan biyoaktif besin bileşenleri ve magnezyum vücutta serotonin adı verilen mutluluk hormonunun salgılanmasını arttırdığı için genellikle mutsuzluk dönemlerinde tercih edilmektedir. Diyet sürecinde olanların kullanması konusunda şüpheler oluşsa da bir çok diyetisyen diyet listesine eklemektedir.

Çikolataya geniş bir yelpazeden bakıldığında bir çok çeşidi bulunmaktadır. Fakat uzmanlarca önerilen ve sağlıklı olduğu düşünülen bitter çikolatadır. Bitter çikolata; kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko ve bakır gibi mineraller içeren, kanser ve kalp hastalıklarından korunmada olumlu etkiye sahip olan bir yiyecektir. İçeriğinde bulunan polifenol nedeni ile iyi bir antioksidan görevi görmektedir.Kalp damar sağlığı için oldukça faydalıdır. İçerdiği phenethylamine nedeni ile sinir sistemini uyarır ve rahatlatır. Mutluluk hormonu (Endorfin) sağladığı için kendinizi iyi hissetmenizi sağlar ve ağrıları dindirir.İçerdiği flavanolun nedeni ile kolesterol ve tansiyon üzerinde olumlu etkiye sahiptir. İçindeki flavanolun sayesinde, UV ışınlarını yutar kan dolaşımını hızlandırarak, cildi korur.

Bitter çikolatanın sağlık açısından faydalı yönlerine bakıldığında uzmanlarca yeterli dozda tüketilmesi uygun görülmektedir. Kilo verme sürecinde ara öğünlerde, tatlı krizi anlarında yenilebilecek olan 1 küçük parça bitter çikolata enerji sağladığı gibi ara öğünlerde tercih edildiğinde halsizliğe iyi gelmektedir. Dengeli beslenme süreci içerisinde olan bir birey günlük 1 kare bitter çikolata tüketmesi kendi ile benzer özelliklere sahip başka bireylere göre 1 ayda 2 kilo daha fazla vermesini sağlamaktadır.

Araştırmalar sonucu elde edilen bu veriler çikolatanın aslında doğru doz ve vakitte tüketildiğinde kilo vermeye katkı sağladığını göstermektedir. Ayrıca kan şekerini dengelediği, iştah kontrolünü sağladığı için kilo verme konusunda faydalı olduğu bilinmektedir.  Bitter çikolata içerisinde yer alan epicatechin maddesine kas hücrelerinin duyarlı olduğu bilinmektedir. Bu maddenin spor sonrası alınmasında kas hücrelerine etki ettiği ve daha çabuk forma girmeyi sağladığı bilinmektedir.Uzmanlar bu bilgilerin ışığında günlük 5 gram bitter çikolata tüketimi sağlayan sporcuların almayanlara göre daha iyi kas yaptığını ifade etmektedir. Fakat bu kullanım için her çikolata değil en az %70 kakao içerikli bitter çikolata tercih edilmelidir.