Domates Suyu Nedir? Domates Diyeti Nasıldır? Domates Suyu Nasıl Yapılır?

DOMATES NEDİR? DOMATES SUYU NEDİR?

 Domatesin günümüzdeki yeri sofralarımızdır. Pek çok yemeklerde kullanılmakla beraber yeri geldiği zaman salatalarda bile oldukça meşhurdur. Bazen de kahvaltılarda tükettiğimiz domatesin faydaları ise insan sağlığına çok fazladır.

Domatesin kullanımının yanı sıra bu aralar gündemde oldukça popüler olan domates suyudur. Domatesin sağladığı etkenlerle beraber zayıflamak için domates suyu kullanımının etkin olduğu konuşulmaktadır.

Domates suyu başlıca zayıflamak için kullanılsa da diğer katkıları ise vücutta da etkilidir. Genel olarak domates suyunun faydaları ise;

Göz sağlığı açısından oldukça etkendir. Gün içinde çok fazla yorulan organlardan biri olan göz, domates suyu kullanımında göz sağlığı için etkendir ve göz sağlığını koruyarak gözü defarmasyondan korur.

Cilt için ise cilt güzelleştirici özelliği vardır. Cildin su ihtiyacını karşılayarak cilt kurumalarını engeller. Cildin nem oranının yükselmesini sağlar.

Sindirimi güçlendirir ve hazmı da kolaylaştırır. Mide duvarını da korur.

Domates suyunun zayıflamaya yardımcı olması ise; bölgesel kilosu olanlar için domates suyu oldukça etkilidir. Basen gibi vücut kusurlarını da yok eder. En büyük etkenliği ise tok tutmasıdır. Bu sayede zayıflamak isteyen kişi tok kalarak fazla iştahı kapatarak daha hızlı bir şekilde kilo vermesini sağlar.

Sadece domates suyu tüketerek de zayıflanmaz. Zayıflamak için domates suyuyla beraber destekleyici ürünler de kullanılmalıdır.

Domates suyu yüksek oranda su barındırır ve vücudun da su eksikliğini giderir. Yüksek vitaminleri sayesinde zayıflarken aynı zamanda da vücudun dengesinin bozulmamasını sağlar.

Bu nokta ise zayıflamak isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Bir çok kişi zayıflamak uğruna vücudunu unutmakta ve vücudun diğer ihtiyaçlarını eksik tutarak vücudun ihtiyaçlarını tüketerek zayıflayamaz hatta daha da kötü sonuçlara sebep olur.

Bu yüzden hem zayıflamak hem de vücudun sağlığı için domates suyu oldukça faydalıdır.

Domates suyuyla zayıflamanın yanı sıra domatesle de uygun bir diyet listesi sayesinde zayıflamak mümkündür. Bu diyet listesi ise şu şekildedir;

DOMATES DİYETİ;

Kahvaltı öncesi;

Mideyi hazırlamak iin kahvaltıdan önce domates suyu tüketebilisiniz.

Kahvaltı; biraz az gözükse de aslında sizi tok tutan bir salata tabağı yeterli olacaktır. Bunun için 2 tane normal boyutlarda domates ile hazırlanmış bir salata. İçine de daha fazla sebze katabilir ve bol içerikli bir salata tüketebilirsiniz.

Öğlen ;

Tavuk ızgara yanında yine sabah kahvaltısı gibi göz doyurucu bir salata tabağı hazırlayabilirsiniz.

Ara öğün olarak sabah kahvaltısından önce hazırlık olarak içtiğiniz domates suyu kullanabilirsiniz.

Akşam ;

Akşam da daha az yağlı bir pilav veya pilav yerine kırmızı et yanına da yine salata tüketebilirsiniz.

Bu diyet sayesinde zayıflamak daha kolay ve hızlı olacaktır. Domates tüketimi ve domates suyu tüketimi vücudu daha hızlı forma girmesini sağlar ve zayıflamaya destek olur.

Önemli bir nokta ise domates alerjisi olanlar veya daha önce domatesle alerjik reaksiyon yaşamış kişilerin bu diyeti kullanmamaları gerekir.

DOMATES SUYU NASIL YAPILIR?

Domates suyu yapmak ve diyetinize hızla başlamak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey domates suyu için domatesleri kabuklarından ayıklamak olacaktır. Daha sonra bu domatesleri mutfak robotundan geçiriniz. Daha sonra içine üzüm sirkesi zeytinyağı ve tuz ekliyoruz. Tüm bu malzemeler birbirleriyle harmanlaşıncaya kadar karıştırıyoruz.

Bu suyla beraber kür yapmak istiyorsanız, hazırladığınız domates sularını şişelere doldurup ağız kısmında biraz boşluk bırakıp zeytinyağı koyuyoruz. Bu sayede daha hızlı ve etken bir şekilde kilo vermek artık mümkün olacaktır.