Evde Hangi Egzersizleri Yapabilirim?

Özellikle ev hanımlarının derdine derman olacak bu egzersiz hareketleri kısa gün boyunca yapılan işler yüzünden hamlanan vücudunuzun açılmasına gevşemesine yardımcı olacaktır. Spor yapmaya vaktim yok diyenler için bel, karın, boyun, omuz hareketleri sadece bölgesel rahatlamayı değil tüm vücudu çalıştırarak rahatlamanıza, gevşemenize yardımcı olacaktır.

Sadece ev hanımların için olmayan aynı zamanda çok hareketsiz kaldığı için kas ağrısı çeken, bütün gün oturarak ya da ayakta çalışarak bölgesel ağrılara mağdur kalan, sürekli eklem ağrıları çeken bay bayan herkesin yapabileceği bu egzersizler düzenli ve günlük yapıldığı taktirde kısa sürede etkisini gösterecektir.

Evde Yapabileceğiniz Egzersiz Önerileri

Omuz Egzersizi için:

Ayakta veya otururken kolunuz vücudunuzun yanındayken önden yukarıya doğru baş hizasına kadar kolunuzu uzatarak kaldırın sonra aynı şekilde geri indirin. Aynı pozisyonda kolunuz vücut yanındayken yandan yarım daire çizer gibi baş hizasına kadar kaldırın sonra aynı şekilde geri indirin. Bu şekilde yapılan egzersiz ile sırt ağrılarının azalmasını sağlayabilirsiniz.

Bel ve Karın Egzersizi için:

Sırt üstü dizler bükülü, ayak tabanları yere değişmiş ve kollar yanlarda olacak şekilde yatın. Bir elinizi belinizin altına koyarak diğer eliniz ile beliniz arasında elinizi sıkıştırın. Bel kavisini düzleştirin, 5 sn. bu işlemi sürdürüp gevşeyin. Ellerinizi, dizlerinize doğru uzatarak başınızı ve kürek kemiklerini yerden kaldırın. 5-10sn. bu pozisyonu koruyup gevşeyin.

Boyun Egzersizi için:

Sandalyede oturarak başınızı yavaşça sağa döndürerek 3 sn. böyle durun sonra aynı işlemi sol tarafa doğru tekrarlayın. En az 5 sefer bu hareketi tekrarlayın. Sandalyede oturarak başınızı, yavaşça çeneniz göğsünüze değecek şekilde eğmeye çalışın. Dinlenin. Başınızı yavaşça arkaya bükün ve dinlenin. En az 5 sefer bu hareketi tekrarlayın. Yine sandalyede oturur vaziyette başınızı yavaşça kulağınız omuzunuza değecekmiş gibi sağ ve sola eğin. 5 defa tekrarlayın.

Sırt Egzersizi için:

Karnınızın altına çok kalın olmayan ince bir yastık yerleştirerek kollar yanlarda olacak şekilde yüzükoyun yatın. Başınızı, omuzlarınızı ve kollarınızı yukarıya doğru kaldırarak 5 sn. bu pozisyonu sürdürüp gevşemeye çalışın.

Kalça ve Diz Egzersizi için:

Bir ayağınızın topuğunu sürüyerek kalça ve dizinizi bükün, sonra uzatın. Aynı egzersizi diğer bacağınıza tekrarlayın. Bir ayağınızın topuğunu sürüyerek bacağınızı yana doğru açıp kapayın. Aynı egzersizi diğer bacakta tekrarlayın.

Egzersizler yapılması kolay olması sebebiyle sizi hem zorlamayacak hemde kasların çalışmasına destek olacaktır. Egzersize ilk başlayanlar için ağır ve ani hareketlerden kaçınarak egzersizleri yavaş yavaş tekrarlayın ve mutlaka günlük uygulamaya çalışın.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

egzersiz, evde egzersiz, evde hangi egzersizleri yapabilirim, evde spor yapmak, spor yapmak, egzersiz önerileri, bel ve karın için egzersiz, vücudu zinde tutmak için egzersiz