Geceleri Acıkma Sebebimiz Nedir ?

Geceleri çoğu insanlar ya yemek yiyor yada acıkıyolar işte geceleri acımamızın sebebini açıklıyan bir yazı bakalım geceleri neden acıkıyormuşuz

geceyemek_76216709656d967afce988

  1. Uyku Düzeni Geç vakitlere kadar uyanık kalıyorsanız; örneğin bilgisayar veya televizyon başındaysanız, ilerleyen saatlerde vücudunuz açlık sinyalleri vermeye başlayabilir. Bu durumu yaşamamak için düzenli uyumanız şarttır. Eğer geç saatlere kadar oturmak zorunda kalıyorsanız, en azından yatmadan iki saat önce besin tüketimini durdurmaya gayret etmelisiniz.

© Copyright 2010 CorbisCorporation2.Kan Şekeri Geceleri çok aç bir şekilde uyanıp özellikle karbonhidratlı besinler yemek istiyorsanız, bunun nedeni gece kan şekerinizin çok fazla düşüyor olması olabilir. Eğer bu durum kontrol altına alınmazsa, ilerleyen zamanlarda özellikle diyabetli bireylerde sıklıkla görülen hipoglisemi (kan şekerinin gereğinden düşük olması durumu) atakları bile geçirebilirsiniz. Bu nedenle böyle bir sorununuz varsa öncelikle doktora başvurarak kan şekerinizi kontrol ettirmeniz gerekir. Uykudan uyanıp yemek yeme alışkanlığını hemen yenemeseniz de, sabırlı olursanız bunu başarabilirsiniz. Gece uyandığınızda yatağınızdan kalkmadan tekrar uyumayı deneyin, başucunuza koyacağınız suyu içerek açlığınızı bastırmaya da çalışabilirsiniz. Aslında yatmadan önceki son öğününüzde müsli-yoğurt-bal veya yumurta veya tam buğday ekmeği ile peynir gibi glisemik indeksi düşük olan besinler tüketirseniz, bu çok aç bir şekilde uyanmanızı engelleyebilir. Glisemik indeksi düşük besinler kan şekerinizin aniden yükselip düşmesini engeller ve dengede kalmasını sağlar.

gece-atistirmak-300x199

3.Stres Aç olmamanıza rağmen bir şeyler yeme isteği duyuyorsanız bu stresle ilgili de olabilir. Üstelik sıkıntıdan yerken kontrolü kaybetmek de çok olası bir durumdur. Özellikle de akşam stresten uzaklaşma isteğiyle, dinlenmek  için televizyonun ya da bilgisayarın karşına geçip cips, çikolata, şeker, kurabiye vb. şeyler yiyorsanız, fark etmeden kendinizi tüm paketi bitirmiş olarak bulabilirsiniz. Bu da yatmadan önce gereksiz kalori almanın yanı sıra, sindirim ve uyku problemlerine de neden olabilir.