Göz Alerjisi Körlüğe Sebep Olabilir

Gözde ki kızarıklık ve kaşıntıyı hafife almayın.

Bahar en güzel mevsim, fakat havada uçuşan polenler özellikle alerjik bünyeleri hasta ediyor. Göz sağlığı ve hastalıkları uzmanları, gözde masum görünen alerjik bir durumun hafife alınmaması gerektiğini söylüyor. Çünkü mevsimsel yada geçici olabildiği gibi aralarında körlük riski taşıyan da var. Alerjik konjunktivit göz kapaklarının içini ve gözün beyaz kısmını saran ve konjuktiva olarak isilnedirilen zarın alerjiye bağlı olarak gelişen mikrobik olmayan iltihabı. Genellikle her iki göz birlikte etkileniyor ve bulgular hılı bir şekilde ortaya çıkıyor. Gözlerde kaşıntı, sulanma ve kızarıklık oluşturan bu durum, kimi zaman yanma hissine neden olur. Göz kapakları da şişebilir.Görme genel olarak etkilenmese de ışık hassasiyeti son derece sık görülmektedir.

goz-alerjisi-korluge-sebep-olabilir-7004376

Hastaların yüzd 70’inde kişisel yada ailesel alerji öyküsü vardır. Kaşıntı, sulanma, irritasyon, batma, kızarıklık, kapak ödemi olan hastalara oküler alerji teşhisi konur. Alerjik konjunktivitin tedavisinde prensip eğer biliyorsak alerjiye neden olan etkenden uzak durmaktır. Genellikel kombine tedaviler uygulanmaktadır. Hastalığı tipine ve şiddetine göre yıkayıcı suni göz yaşı damlaları, alerjiyi önleyici antihistaminik damlalar ve gerektiğinde kortizol içeren ilaçlar kullanılmaktadır. Hastalara alerjik konjonktuvit bulguları kötüleştiren UV ışınlarından korunmak için filtreli güneş gözlükleri önerilir.

Goz-alerjisi-hakkinda-her-sey-42a4df8d481a4ae4a82f4ffa61bcaf5c

En sık polen alerjisi görülüyor

Mevsimsel alerjik konjunktivit en sık rastlanan alerjik göz hastalığıdır. Bütün alerjik konjunktivit olgularının yaklaşık olarak yarısı bu gruptan ve polenler neden olur. Hastada iki taraflı göz yaşarması, kaşıntı, yanma hissi ve kızarıklık görülür. Göz kapakları hafif şişmiş olabilir, görme normaldir. Sıklıkla burun akıntısı, hapşırma, burunda tıkanıklık ve kaşıntı gibi alerjik rinit bulguları da eşlik eder.

Polenler-ve-Ev-Tozları-Göz-alerjisi-Nedeni

Pereniyal yani uzun sürekli alerjik konjunktivit kişide yıl boyunca görülmektedir. Başlıca nedenleri ev tozu ve hayvan atıklarıdır. Bu tip daha az yaygın olup genellikle mevsimsel tipten daha az şiddetli biçimde ortaya çıkar.  Bahar keratokonjunktiviti çocuk ve genç erişkinleri etkileyen bir alerjik konjunktivit tipidir. Ilık ve kuru iklimli bölgelerde daha sık görülür. Ortaya çıkışı genellikle 5 yaşından sonradır ve genellikle ergenlik çağına gelindiğinde hastalık sonlanır. Hastalığın süresi nadiren 5 ile 10 yılı geçer. Tipik olarak mevsimseldir ve ilkbahardan yaz sonuna kadar sürer. Hastaların çoğunun ailesinde alerji öyküsü vardır ve hastalığa astım veya atopik egzema eşlik eder. Hastalığın ilk belirtisi şiddetli kaşıntıdır.

gozalerjisi