Günlük 2 Litre Su İçmeniz İçin Gerekli Sebepler

Vücudumuz 4’te 3’ü sudan oluşur ve vücudun birçok işlemi yapabilmesi için su gereklidir. Bu gönderimizde neden günlük en az 2 litre su içmemiz gerektiğini açıklayacağız.
Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki günlük yeterli miktarda su tüketmemek böbreklerde, kalpte, karaciğerde önemli olumsuzluklara neden olur. Yeterli miktarda su içmek ise bu organların düzenli çalışmasını sağlar ayrıca vücuttan zehirli maddeleri atar, cildi besler, metabolizmayı hızlandırır, vücut ısısını denge de tutar ve daha sayamayacağımız bir sürü şey.

 

 

Gün içerisinde çay, kahve gibi içecekleri çok fazla tükettiğiniz için su içmiyor olabilirisiniz ancak bunu yapmayın. Suyu terk etmeyin! Çünkü bu sağlığınız için çok önemli.
Özellikle böbrek sağlığı için su çok önemlidir çünkü su ile en çok beslenen organ böbrektir. Yeterli miktarda su almazsanız sık idrara çıkmadığınız için idrar yolu iltihabı ve ilerleyen zamanlarda böbrek taşına ve daha da ilerleyen durumlarda böbrek yetmezliği gibi ciddi rahatsızlarla karşılaşabilirisiniz.
Diğer önemli organlardan kalbin su ile ilişkisine bakacak olursak, kalbin görevi vücuda kan pompalamaktır. Eğer yeterli miktarda su içmezseniz kanınız koyulaşır ve pıhtılaşmaya meyilli olur. Buna bağlı olarak birçok hastalık meydana gelir, kalp yetersizliği, ritim bozukluğu, tansiyon, çarpıntı gibi. Eğer kalp yeteri kadar çalışmazsa bu diğer önemli organlarımızdan akciğer ve karaciğeri de olumsuz etkiler.
Su kilo vermenizde de size yardım ediyor. Öncelikle belirtelim suyun kalorisi “0”. Düzenli su içmek metabolizmanızı hızlandırır. Metabolizma ne kadar çok çalışırsa o kadar çok kalori yakılmış olur. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız suyu yanınızdan eksik etmeyin.

Günlük su tüketmek sindirim sitemine de iyi geliyor. Kabızlık gibi rahatsızlıkları olanlar günlük su içme oranlarını tekrar kontrol etmelilerdir.
Bütün bunlardan ayrı olarak yeterli miktarda su içmek hafızayı güçlendiriyor ve konsantrasyonu artırıyor. Baş ağrısını önlüyor. Saç dökülmesi, kepeklenme, kelleşme gibi saç problemlerinin meydana gelmesini engelliyor.
Gördüğünüz üzere suyun çok fazla faydası vardır. Sağlıklı yaşamak istiyorsanız iki litre suyu yanınızdan eksik etmeyin.
Sağlıklı günler