Hamileyken Hayvan Beslemek Zararlı mı?

Toplum olarak sık sık tartışmaların içerisinde yer alan ve birçok kişinin de merak ettiği konulardan biride gebelik yani hamilelik döneminde hayvan beslenmenin zararlı olup olmadığı olmuştur. Bu konuda kimi kişiler hayvan beslemenin herhangi bir zararı olmadığını savunurken kimi kişiler ise hayvan beslemenin sağlığımız üzerinde oldukça zararları bulunduğunu söylemiştir. Bu konuda kısaca bir açıklama yapmak gerekirse hamile iken bazı hayvanların beslenmesi bebeğinize zarar verirken bazı hayvanların beslenmesi ise zarar vermemektedir.

Özellikle hayvan beslemenin zararlı olduğundan çok hamileyken hayvan beslemenin zararlı olup olmadığını insanlar daha çok merak etmişlerdir. Dünya’nın yaratılışı gereği yeryüzünde birçok canlı ile birlikte hayatımızı devam ettirmekteyiz. Bu canlıların kimileri bitkiler iken kimileri ise hayvanlar olmuştur. Ancak kimi hayvanların etinden, sütünden ya da yününden yararlanırken kimi hayvanların ise sadece görüntüsünden mutluluk duymaktayız.

Genellikle evcil olarak tabir ettiğimiz bazı hayvanları birçok kişi evinde beslemektedir. Bu hayvanlar genellikle vahşi olmayan köpek, kedi, kuş, balık, kaplumbağa gibi hayvanlar olmuştur. Ancak bunun dışında vahşi hayvanları evde beslememiz ne yazık ki hayati tehlike taşımaktadır. Fakat bazı hayvanların evde beslenmesi insan sağlığını tehdit edebilmektedir. Örneğin evde beslediğiniz bir hayvanın tüyü bir şekilde vücudunuzun içerisine girerek birtakım probler ile karşılaşmanıza neden olabilir. Özellikle aşısı olmayan hayvanların ısırması, salya bulaştıması da aynı tehlikeyi yaratbilmektedir.

Bunun dışında merak edilen bir diğer konulardan biri ise hamileyken hayvan beslemenin zararlı olmaması olmuştur. Birçok uzmanın ortak görüşü hamileyken hayvan beslemenin anne karnında olan bebeğe ve anneye zarar vereceği olmuştur. Örneğin; hamile iken kedi beslemek bebeğiniz için ciddi problemler yaratabilir. Kedilerden insanlara bulaşabilen en önemli hastalık “toxoplasma enfeksiyonu”dur. Toksoplasma özellikle kedi dışkıları ile bulaşmış sebze ve meyve türü gıdaların iyi yıkanmaması veya iyi pişirilmemesi yolu ile insanlara geçen ve gebelerin bebeklerinde düşük, erken doğum ve bir takım sakatlıkların ortaya çıkmasını sağlayan bir tür parazit enfeksiyonudur. Bu nedenle en azından gebelik dönemi boyunca hayvan beslememeniz daha sağlıklı olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

hayvan beslemek, hayvan beslemek zararlı mı, hayvan beslemek sakıncalı mı, hamilelikte hayvan beslemek zararlı mı, gebelikte hayvan beslemek zararlı mı, gebeklikte hayvan beslemek, hamilelikte hayvan beslemek, evcil hayvan, kedi beslemek zararlı mı, hayvan beslemek zararlı mı, bulaşıcı hastalıklar, toxoplasma, toksoplazma, toxoplasma nedir, toksoplazma nedir