Hareketsizlik Obeziteden 2 Kat Daha Ölümcül

Obezite tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Ne yazıkkı obezite birçok hastalığı ve psikolojik sorunuda beraberinde getirmekte. Obezite hastalığı ile mücadele etmemizdeki en büyük etkenlerin başımda hazır gıda, fast food beslenme, yanlış ve düzensiz beslenme ve özellikle hareketsiz yaşam gelmektedir.

Hareketsiz yaşam sadece obeziteyi değil sağlıklı bir vücuda sahip olmamıza engel olarak bizi yataklara mahkum ediyor. Sağlıklı bir bünyenin başında egzersiz ve spor yapmanın çok etkili olduğunu unutmayın. İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nin araştırmasına göre hareketsizliğin, obeziteden iki kat daha ölümcül olduğunu gösterdi. Hareketsizliğin obeziteden daha tehlikeli olduğunu söyleyen İngiliz araştırmacılar bu nedenle egzersiz ve spor yapmanın önemini vurgulayarak, günde en az 20 dakikan yürümenin erken ölüm riskini azaltabileceğini söylediler.

Yapılan araştırmaya ortalama 50 yaşlarında 300 bin kişi katıldı ve bu kişiler 12 yıl boyunca takip edildiler. Araştırmada, uzun yaşam için egzersizin, kişinin kilosundan daha önemli olduğu tespit edildi. Ayrıca Avrupa’da her yıl yaklaşık 9 milyon kişi ölüyor ve bu ölümlerin 300 bini obeziteyle alakalı olduğu 600 bin kişinin ise hareketsizlik nedeniyle öldüğü tespit edildi. Bu sonuçlar doğrultusunda egzersiz ve sporun erken ölüm riskini yüzde 7 oranında azalttığı, obez olmamaksa ölüm riskini yüzde 3 azalttığı açıklandı. Ayrıca egzersiz yapmanın kanser ve kalp hastalığına yakalanma riskini azalttığı saptandı ve yetişkinlerin haftada en az 150 dakika kadar egzersiz yapmaları gerektiği eklendi.

 

 

Kendinize daha fazla hareket alanı sağlayarak hem obeziteden hem de etkilerinden kurtulmanız mümkün. Yapmanız gereken başta sağlıklı beslenme  ve ek olarak düzenli yapılan sporlar olacaktır. Örneğin; işiniz ve eviniz arasında çok fazla mesafe yok ise yürüyerek gidebilirsiniz. Yada otobüsle işe gidenlerdenseniz birkaç durak önce inebilir ve hızlı tempoda yürüyebilirsiniz. Spor salonuna yazılacak maddi anlamda imkanı olmayanlardan yada vakit bulamayanlardan biri iseniz  evde uygulayacağınız egzersiz programı ile sağlıklı bir beden için vücudunuza yatırım yapabilirsiniz.

 

Aşağıdaki kelimelerden Sitemize Ulaştınız

obezite, kilo kontrol, hareketsizlik, hareketsiz yaşam, hareketsiz yaşamın sonuçları, fazla kilolar, yürüyüş, yürüyüş yapmak, sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme