İştahsız Çocuklara Nasıl Yemek Yedirebiliriz?

Pek çok annenin şikayetidir iştahsız çocuk, Peki gerçekten iştahsız mı yoksa yanlış beslenme şekli mi uyguluyoruz? Nasıl bir beslenme şeklinizi olduğunu gözden geçirmeye ne dersiniz?

Sofraya hep birlikte oturun!

Özellikle de 1 yaş sonrasında okul öncesi döneme kadar çocuklar masada ki aile bireylerini taklit ederler. Beslenme sürelerinde de sofraya birlikte oturulmalı ve birlikte kalkılmalıdır. Ancak eğer aile bireyleri besinler konusunda seçici davranıyor ise bu durum çocuklarda da olumsuz beslenme alışkanlığına yol açabilir.

istahsiz-cocuklara-nasil-yemek-yedirebiliriz--6195961

Elleri ile yemelerine izin verin

Küçük çocuklar yeni tanıştıkları besinlere dokunmak isterler. Etrafın kirleneceğine aldırmadan da besinleri ellerine vermekten çekinmeyiniz. Elbbet ki kontrolü de elden bırakmamalısınız. Böylece öğün saatlerini daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.  Öğün düzeni oluşturmanızda da fayda var diyebiliriz. Öğün aralarında meyve suyu, su veya süt gibi içecekler çocukların çabuk doymasına ve ana öğünlerde besin alımıonın azalmasına neden olmaktadır.  Yemek zamanlarının da düzenli ve aynı saatlerde olmasına dikkat etmelisiniz. İlk olarak sabah-öğle ve akşam öğünleri oluşturulmalı sonrasında da ara öğünler eklenmelidir. Öğün öncesinde hafif aktiviteler yapmaya çalışın çünkü çalışmalar yemek öncesi ağır ve yorucu aktivitelerin iştahı azalttığını da göstermektedir.

babies-produce-the-sound-‘heh’

Ödül veya ceza uygulamayın!

Yemeklerin aralarında iştahını kesebilecek çikolata-şeker gibi besinler ödül olarak verilmemelidir. Çocuğun beslenmesi ile ilgilenen bütün aile birreylerinin tutarlı olması beslenme alışkanlığının kazanılmasında büyük önem taşımaktadır. Yeni besinler ile tanışan çocuklara yapılan övgüler beslenmelerini olumlu yönde etkileyebilir.  Hadi bir kaşık daha demeyin. Çocuklarınıza karşı ısrarcı olmayın. Çocuklarınızı dinleyin. Eğer çocuğunuz kafasını çevirerek sizlere istemediğini belirtiyor ise yemeyi sonlandırın veya mola verin. Mola sonrası eğer yine istemiyor ise doyduysa sofradan kalkabilirsin diyebilirsiniz. Kimi çocuk kısa sürede doyabiliyor. Kısa sürede doyan pek çok çocuğun var ise sık öğünler hazırlamalı ve öğünlerin içeriklerine dikkat etmelisiniz.

Tabaklarını süsleyin!

Kalabalık ortamlarda veya arkadaşları ile birlikte yemek yenilmesi çocuğun beslenmesini olumlu yönde etkilemektedir. Televizyon önünde yedirilen yemekler çocuğun ilgisi dağıtacak ve yeme isteğini azaltacaktır. Bunun yerine tabaları süsleyebilir, bir hikaye oluşturarak tabakta ki besinlerin yararları çocuğa anlatılabilir. Hangisini önce yiyeceğine ise kendisi karar vermelidir.

30062

Mutfağa birlikte girmelisiniz. Yemekleri hazırlarken özellikle 2 yaş sonrasında çocuğunuz ile ilgili birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hem hazırladığı yemeği yemek için can atacaktır. Elbette ki sofraya sizde onunla birlikte oturun. Tabağına koyacağınız yemek miktarını ise siz değil çocuğunuz belirlesin.

Yeterli kilo alıyor mu? Eğer çocuğunuzun kilo alımı yetersiz ise ve büyümede duraklama yaşıyorsanız bu durum herhangi bir sağlık probleminden de kaynaklanabilir. Bunun için önce çocuk dokturunuza başvurmalısınız. Arından diyetisyeniniz ile beslenme alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirin.