Kalın Bağırsak Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre en sık görülen ilk 5 kanser türü arasında 3. sırada yerini alan kalın bağırsak  kanseri özellikle 50 yaşın üzerinde ki erkek ve kadınlarda da sık olarak görülmektedir.

50 yaşında üzerinde ki kişilerin 5 yılda bir kolonoskopi yaptırmaları önerilirken, erken teşhis ve doğru cerrahi müdahale sayesinde de hastaların yaşam süresi uzamaktadır. Her yaşta görülebilen kalın bağırsak kanserine 50 yaşın üzerinde ki insanlarda da daha sık olarak rastlanmaktadır. Birinci derecede yakınlarında kalın bağırsak kanseri olan, aile bireylerinde de polipozis hastalığı bulunan, yumurtalıklar ve rahim kanseri olan kadınlar ile 10 yılı aşan süre ülseratif koliti olan hastalar kolon kanseri olan kanseri açısından yüksek riskli grupta yerini almaktadır.

d1

Kronik sindirim sistemi rahatsızlığı olan kişilere ve ailesinde de kolon kanseri olanlara da kolonoskopi yöntemi ile polip taraması önerilmektedir.  Kanser oluşmadan da bir dizi tedbirin alınması da kolon kanserinin önlenmesinde de etkili olabilir. yüksek miktarda lif, düşük oranda da yağ içeren besinlerin tüketilmesi kalın bağırsak kanserini önlemede etkili olabilir. Kolon kanseri de sindirim sisteminde önemli bir görevi olan 1,5 metre uzunluğunda ki kalın bağırsağı ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektumu olumsuz yönden etkilemektedir.

d3

Bağırsağın iç yüzeyinin ince uzun bükülebilir bir kamera yardımı ile incelenmesine kolonoskopi denilmektedir. Aynı anda yapılabilen polipektomi adı verilen işlem ile de bu polipler çıkarılarak kalın bağırsak kanseri daha gelişmeden önlem alınmalıdır.  Çağımızın da sorunları arasında yerini alan obezite ve beslenme alışkanlığında ki düzensizlik özellikle kolon kanserinin nedenleri arasında da sayılmaktadır.

d4

Yapılan araştırmalarda da düzenli egzersizin kolon kanseri riskini azalttığı tespit edilmiştir. Haftada en az 3 gün yapılan egzersiz, kolon kanserine karşı alınabilecek en iyi tedbirler arasında yerini almaktadır. Sigara kullanımı ve aşırı alkol tüketime de kalın bağırsak kanseri riskini artırmaktadır. Yapılan araştırmalarda da kalsiyum, D vitamini ve magnezyum takviyelerinin de kalın bağırsak gelişimi riskini azalttığı da ortaya konulmuştur.

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

kalın bağırsak kanseri nasıl anlaşılır, kalın bağırsak, kanser, kalın bağırsak kanseri, kalın bağırsak kanseri tedavisi, bağırsak kanseri, bağırsak kanseri nasıl anlaşılır, kanser, kalın bağırsak kanseri için ne yapılmalı.