Kan Testi ile Kişiye Özel SigaraBırakma Yöntemi

Sigarayı bırakmanın birçok yöntemini denediniz fakat bir türlü bırakamadıysanız bu haberi mutlaka okuyun. ABD’deki Pennsylvania Üniveristesi’nden bir grup bilim adamının yaptığı bir araştırmaya göre farklı sigara bırakma programı uygulanan 1246 kişilik denek grubundan kan örnekleri alarak kişinin vücudunun nikotini ne kadar sürede parçaladığı incelendi.

Katılımcılara nikotin bandı, plasebo ve bağımlılık tedavisinde kullanılan bir ilaç verildi ve aynı zamanda 1246 kişilik grup 11 hafta boyunca psikolojik destek aldı.

Araştırmaya katılan kişilerden 662’sinin vücudu nikotine yavaş parçalarken, 584’ünün ise normal hızda parçaladığı görüldü. Kandaki nikotinin normal hızda olan kişilerde sigara tiryakiliğinden kurtarmak için nikotin bandı yerine ilaç kullanılması daha etkili oldu. Nikotin seviyesinin daha yavaş azaldığı kişilerde ise tüm yöntemler başarılı olurken, ilacın yan etkisine daha fazla maruz kaldılar.

Yapılan araştırma sonuçları kişinin vücudunun nikotini hangi hızla, nasıl parçaladığını ve sigara bırakma yöntemlerinden hangisini uygulaması gerektiğine yol gösteren kan testleri ile ilgili araştırma sonuçları Lancet Respiratory Medicine dergisinde yayımlandı.

Araştırmayı yürüten bilim adamlarından Prof. Caryn Lerman kandaki nikotin hızı normal olanlar için ilaç bu hızın yavaş olduğu kişilerde ise bant kullanmaları önerisinde bulundu. Lerman, Nikotinin vücutta hangi hızda parçalandığını ölçen bu kan testinin henüz laboratuvarlarda araştırma amaçlı kullanıldığını ve insanların testin geniş kullanımı için kolayca hazır hale getirilebileceğini söyledi. 

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sigara, sigarayı bırakmak, sigarayı bıraktıran yöntemler, sigarayı nasıl bırakırım, sigarayı istiyorum, kan testi, kan testi ve sifara, kan testi ile sigarayı bırakma yöntemleri, nikotin, Pennsylvania Üniveristesi, Prof. Caryn Lerman, sigarayı bırakabilmek, sigara nasıl bırakılır