Karnabahar kilo aldırır mı?

Kış sebzelerinden biri olan ve kışın sürekli tükettiğimiz değerli sebzelerden biride karnabahardır. Kimi kişiler tarafından lezzetli bulunan ve severek tüketilen karnabahar kimileri içinse ne yazık ki yeteri kadar lezzetli gelmemiş ve tüketilmeyi tercih ettirmemiştir. Özellikle çocuklar tarafından sevilmemiş olan karnabahar bu nedenle ebeveynleri çocuklarının tüketmesi için zor durumda bırakmıştır. Ancak sağlık açısından oldukça önemli etkileri bulunan karnabahar bu nedenle sağlıklı sebzeler arasında yerini almayı başarmıştır.

Ancak karnabahar hakkında birçok kişinin merak ettiği konulardan biride karnabahar tüketmenin kilo almak ya da vermek üzerinde etkisi olmuştur. Karnabaharın bu konu üzerinde etkisinden bahsetmeden önce karnabahar hakkında kısaca bilgi verelim. Yeşil yapraklı bitkiler arasında yer alması nedeniyle bol lif içeren karnabahar aynı zamanda A, C ve E vitaminleri açısından da zengin bir sebzedir. Bol lif içermesinden ötürü tüketilme durumunda uzun süre tokluk hissi sağlayan karnabahar bu nedenle formunu korumak isteyen ve diyet yapan kişiler tarafından sıkça tüketilen bir sebze olmuştur. Düşük kalorili olması nedeniyle diyet yapanlarında diyet listelerinden sıkça yer alan karnabahar aynı zamanda sindirimi hızlandırmasına da yardımcı olmaktadır. Farklı şekillerde yemeği, salatası ya da soslanarak tüketilme şekilleri olan karnabahar bu nedenle sofralarımızın kalorisi düşük sebzelerinden biri olup gönül rahatlığı ile tüketmemize yardımcı olmuştur. Bunun dışında karnabahar tüketimi ile ilgili birçok kişinin merak ettiği konulardan biride karnabaharın kilo alıp almamamız üzerindeki etkisi olmuştur.

Kalori bakımından oldukça düşük sebzeler arasında yer alana karnabaharın 100 gramı ortalama olarak sadece 28 kaloriye sahiptir. Bu nedenle diyet yaparken karnabahar kilo almanızın aksine kilo vermenize yardımcı olabilecek sebzelerdendir. Kilo almanızı olumsuz yönde etkilemeyecek olan karnıbaharın tüketimide oldukça önemli olan konuların arasında yer almaktadır. Eğer karbaharı haşlayarak ya da fırınlayarak tüketirseniz kalorisinde çok fazla yükselmelerin olmamasını sağlarsınız. Ancak karnabaharı kızartarak tüketmeniz ne yazık ki kalorisinin kat kat yükselmesine, çok fazla yağ çekmesine ve dolayısıyla kilo almanıza neden olabilir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

karnıbahar, karnabahar, karnıbahar kaç kalori, karnabahar kaç kalori, karnıbahar kilo aldırır mı, karnabahar kilo aldırır mı, karnıbahar kilo yapar mı, karnabahar kilo yapar mı, karnıbahar yemek kilo yapar mı, karnabahar yemek kilo yapar mı, karnıbahar yemek kilo aldırır mı, karnabahar yemek kilo aldırır mı, sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme, kilo verme, yeşil yaptaklı sebzeler, sebzeler, sağlıklı sebzeler, kalorisi düşük sebzeler, sebze yemenin önemi, karnabahar kilo aldırır mı faydaları