Kurban Bayramında Et Tüketimine Dikkat Edin!

Kurban bayramının yaklaşması ile birlikte birçok sağlık uzmanı bu konuda her yıl olduğu gibi beslenme uyarılarını yapmayı ihmal etmemişlerdir. Özellikle kalp ve damar hastalarının riske girmemesi ve daha sağlıklı bir bayram geçirmeleri için uyarılarda bulunan uzmanlar bu konuda herkesin aynı hassasiyeti göstererek beslenme konusunda daha dikkatli davranmalarını söylemişlerdir. Peki kurban bayramında nasıl beslenmeli? Nelere dikkat etmeli işte tüm detaylar.

Özellikle protein açısından zengin olan kırmızı et bu nedenle sağlıklı beslenme listesinde mutlaka yerini alan besinlerden biri olmuştur. Proteinin dışında etin içerisinde; A,C,D,E, B6,B12 vitaminleri yanında fosfot potasyum, kalsiyum ve demir gibi önemli değerler bulunmaktadır. Bu kadar değerin bir araya gelmesi ise sağlıklı bir besin olması için yeterli olmaktadır. Ancak tüm besinlerde olduğu gibi kırmızı ette de aynı olan kural yeteri miktarda tüketilmesi olmuştur.

İçerisinde doğal yağın bulunması nedeniyle et, kalp ve damar hastalıkları bulunan ya da kolestrolü yüksek olan kişilerin tüketimi konusunda biraz tehlikeli olmuştur. Özellikle Kurban bayramının gelmesi bu gibi hastalıkları olan kişilerin tehlikeli bir döneme girdiğini bizlere işaret etmektedir. Bayram ziyaretlerinde sık sık et ikram edilmesi ve bayram boyunca gün içerisinde çok fazla et tüketilmesi kolestrolün yükselmesine neden olmaktadır. Özellikle sıcak havaların etkili olması nedeniyle iki kat tehlikeli olan et tüketimi bu nedenle ciddi hastalıklar ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir.

Ancak kesinlikle zararlı diyemeyeceğimiz et için önemli olan nasıl pişirip ne kadar tüketmeniz olmuştur. Bayram boyunca ve daha sonra da et yerken pişirme özelliklerine de dikkat etmemizi söyleyen uzmanlar özellikle eti, ızgara ya da soteleme yöntemi ile yağsız ve çok az miktarda tuz ekleyerek tüketmemizi önermişlerdir. Ayrıca miktar olarak da abartıya kaçmamamızı söyleyen uzmanlar günde en fazla 2 porsiyondan fazla et tüketmemizi söylemişlerdir. Aynı zamanda aşırı tüketilmesi durumunda kabızlık sorunu yaratan et, bu durum ile karşı karşıya kalmamamız için gün içerisinde daha çok su içerek, daha çok sıvı ağırlıklı beslenerek ve yürüyüşler yaparak sindirimi hızlandırmamız gerektiğini vurgulamışlardır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;
bayram, kurban bayramı, sağlık, beslenme, beyaz et, kırmızı et, kurban bayramında beslenme, beslenmede nelere dikkat etmeli, beslenme yöntemleri, kırmızı etin faydaları, etin faydaları, etin zararları, kolestrol, kolestrol değeri, kalp, kalp ve damar hastalıkları, tansiyon, et pişirme yöntemleri, etin içeriği, etin içerisinde bulunanlar, etin özellikleri, kırmızı etin içeriği, kurban bayramında ne yapmalıi kurban bayramında nasıl beslenmeli