Nar Çekirdeği Yağının Mucizevi Etkileri

Narın dünya mutfağında hem içecek hem de çeşni olarak kullanımı yaygındır ama şifa amaçlı kullanımı yakın zamanlarda yaygın olmuştur.Şifa amaçlı kullanılan şekli narın çekirdeğidir.  Nar çekirdeği yağı alanında yapılan çalışmalar çok yeni olmasına karşın, alınan başarılı sonuçlar bu yağın önemini ve yağa duyulan ilgiyi tüm dünyada artırmıştır. Nar yağı çekirdeği tüketimi hızla artan çok fonksiyonlu bir gıda desteği olmaya başlamıştır.

7554Kullanımı: Cilde kullanımında parmak uçlarına damlatılan nar çekirdeği yağı deriye yedirilmektedir. Dahili kullanımda günde 7-8 damla (bir çay kaşığı) nar çekirdeği yağı yeterli olmaktadır. Nar çekirdeği yağını bir pamuğa damlatarak cildinize uyguladıktan sonra parmaklarınızla hafif hafif masaj yaparak gözaltı hariç tüm yüze ve boyuna sürebilirsiniz.

Nar yağı antioksidan özelliğe sahip bir yağdır. Stres, güneş ışınları ya da yiyeceklerimizdeki katkı maddeleri gibi etkenler DNA’nın zarar görmesine neden olabilir. DNA zarar gördüğünde ise hücrelerin bölünme süreci kesintiye uğrar ve bu durum kanser gelişiminde rol oynar. Nar çekirdeği yağındaki antioksidanlar hücreleri bu tip zarar görme olasılıklarına karşı koruyarak, kanser riskini de azalttığı söylenebilir. Faydası büyük ölçüde olan bu yağ erkekler ve bayanlarda rahatlıkla kullanılabilecek bir yağdır.

Nar çekirdeğinden elde edilen yağın faydaları arasında cildi beslemesi ve sıkılaştırması söylenebilir.Cildin büyük oranda nemlenmesini sağlayabilir. Kalbi kuvvetlendirerek kalp krizi riskini azalttığı söylenebilir.Kolesterol ve hiper tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir. Menopoz sıkıntılarını azalttığı görülebilir. Doğum kontrol hapının yan etkilerini azaltabilir. Selülit oluşumunu gidermeye yardımcı olduğu söylenebilir. Sivilcelerin kurutulmasına yardımcı olduğu söylenebilir. Nar çekirdeği yağı cilt lekeleri noktasında oldukça faydalanılan bir yağdır, içeriğinin büyük kısmını oluşturan puinic acid’den dolayı cilt lekelerinde olumlu etkileri vardır.