Ne Kadar ve Ne Sıklıkta Su İçmelisiniz?

Su, vücudumuzun olmazsa olmazıdır. Beyinde de yüzde 85, kanda 80, kaslarda ise toplam olarak yüzde 70 oranında su bulunmaktadır. Bununla birlikte faydaları ise saymakla bitmemektedir. Böbrek taşı oluşumunu engellemesinin yanı sıra kolon kanserine de yakalanma riskini yüzde 45 azaltmaktadır.  Gün içerisinde terleme, idrar yapma ve nefes verme nedeni ile birlikte yaklaşık olarak 1o bardak su kaybedildiğini dile getiren uzmanlar, günde en az 8 bardak fazla su içmek gerektiğini vurgulayarak suyun insan vücuduna olan faydaları sıralamaktadır.

d1

Heme hemen herkesin günde en az 8 bardak su içmesi gerekmektedir. Normal koşullarda ise günde 2000 kalori harcarız. Yaktığımız hemen hemen her 15 kaloriye karşılık sindirim yolu ile metabolizma kanalı ile bir yemek kaşığı kadar su kaybederiz. Bu da ortalama olarak gün içerisinde 8 bardak suyun da yerini tutmaktadır. Günlük normal faaliyetimiz yüzünden de kaybettiğimiz suyu bu sayede geri almış oluruz. Ancak eğer vücut egzersizleri yapıyorsanız veya herhangi bir spor dalında da faaliyet gösteriyorsanız her gün fazla su içmelisiniz. Bunun yanı sıra diğer içecekler de suyun yerini tutmamaktadır.

Aynı zamanda da kafein ve çay gibi sıvı içecekler ile su gereksiniminizi giderdiğinizi düşünmeniz de tam anlamı ile yanlıştır. Bu gibi içecekler idrar söktürücü olabileceği gibi vücutta su kaybına da neden olmaktadır. Sağlıklı bir vücutta da su ihtiyacı olduğunda ve bu durum giderilmediğinde kanda ki sıvı miktarının azalması nedeni ile birlikte bir takım hormonlar harekete geçerek durumu beyne iletmektedirler.

d2

Bununla birlikte susuzluğumuzu giderdiğimiz ise boğazımız, dilimiz kurumaktadır. Bademciklerimiz ise hafif bir şekilde şişlik meydana gelmektedir. Vücudumuzda ki tuz oranı yükselerek antidiüretik hormonu salgılamaktadır. Böbrekler tarafından da kontrol edilen bu hormon, suyu vücutta tutmaya çalışmaktadır.  Aynı zamanda suyun vücudumuz üzerinde sağladığı pek çok faydası ile birlikte günümüzde en doğal unsur olarak pek çok alanda da kullanımı sağlanmaktadır.

d3

Son zamanlarda strese bağlı olarak cildimiz üzerinde meydana gelen sivilceleri bol su tüketimi sağlayarak ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Pek çok kişinin denemesi sonucu da olumlu sonuçları ile karşılaşmamıza destekleyici olabilirsiniz. Ayrıca bol su içmek kuru ciltler içinde faydalı olabileceği gibi cildin nemlenmesine yardımcıdır. Her gün bir bardak su ile güne başlamamamız vücudumuzda ki fonksiyonların da çalışmasına destekleyici olacaktır. Eğer sadece su tüketimi sağlayamayanlardansanız içerisine limon, nane, zencefil gibi seçenekleri de ekleyerek bu şekilde tüketimini sağlayabilirsiniz.

d4

Çoğu kişinin de yaptığı en büyük hatalar arasında yer alan su içmek için susamayı beklemeleri vücudumuz açısında da olumsuz sonuçların doğmasına neden olmaktadır. Günümüzün her anında mümkün olduğunca su tüketmeye özen göstermemiz daha sağlıklı bir vücuda sahip olmamıza da destekleyici olabilirler.

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

ne kadar ve ne sıklıkta su içmelisiniz, su tüketimin, günde kaç bardak su içilmeli, su içmenin önemi, su tüketmek, su zayıflatır mı, su sivilcelere iyi gelir mi, su neye iyi gelir, gün içinde ne kadar su tüketilir, su, suyun faydaları, soğuk su içmenin faydaları, sıcak su içmenin faydaları