Pekmez kilo aldırır mı?

Geleneksel tatlarımızdan biride pekmezdir. Özellikle tatlılarda yediğimiz ya da tahin ile karıştırarak kahvaltıda tüketmeyi sevdiğimiz pekmez aynı zamanda birçok hastalığa karşı kalkan oluşturmamıza yardımcı olan pekmez, kıvamlı bir içecektir. Özellikle üzümden yapılan pekmez aynı zamanda dut, keçi boynuzu gibi farklı besinlerden de yapılan sağlıklı içeceklerden biridir. Sağlık konusunda da vücudumuza birtakım faydalar sağlayan pekmez, bu nedenle uzmanlar tarafından da tüketilmesi uygun olduğu söylenmiştir.

Bunun dışından pekmez tüketmeyi seven kişilerin merak ettikleri konulardan biride pekmezin kilo aldırıp aldırmamasıdır. İçerisinde yoğun miktarda şeker bulunduran pekmez bu nedenle kilo almanıza neden olabilecek besinlerden biridir. Ancak yeteri miktarda tüketmeniz hem kilo almamanıza hem de daha sağlıklı olmanıza yardımcı olacaktır. Pekmez tüketirken pekmezi tüketen kişilerin merak ettiği konu ise pekmezin kaç kalori olduğudur. Yapılan araştırmalara göre 1 yemek kaşığı pekmez yaklaşık 60 kalordir. Bunun dışında şekerli olması nedeniyle şeker hastalarının olabildiği kadar pekmezden uzak durmaları sağlık açısından önemlidir. Bunun dışında pekmez ile birlikte tükettiğimiz bir diğer besinde tahindir. Pekmez ile birlikte tükettiğimiz gibi tek olarak da tükettiğimiz tahin kalori bakımından pekmeze nazaran daha fazladır. Bu nedenle pekmez ve tahinin karışımı yüksek miktarda kalorinin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Bu nedenle hem tahin hem de pekmez tüketirken yeteri miktarda ve olabildiğince az yemeniz kilo kontrolü sağmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca sağlık açısından birçok faydası olan pekmez, özellikle kansızlık sorunu yaşayan kişilere sıkça önerilen bir besindir. İçerisinde birçok önemli değeri taşıyan pekmez; Potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi pek çok minerali içeriğinde barındırır. 100 gram pekmez günlük demir ihtiyacının yaklaşık %26’sını, kalsiyum ihtiyacının ise %20’sini karşılamaktadır ve rafine şekere oranla daha kaliteli bir şeker kaynağıdır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

pekmez, tahin, tahin pekmez, pekmezin faydaları, pekmezin özellikleri, pekmez ne işe yarar, pekmez kilo aldırır mı, pekmez kilo yapar mı, pekmez kaç kalori, şeker hastaları pekmez tüketebilir mi, üzüm pekmezi, dut pekmezi, keçiboynuzu pekmezi, pekmezin kalorisi, pekmez kansızlığa iyi gelir mi, pekmez neye iyi gelir, pekmez hangi hastalıklara iyi gelir, pekmez tüketmek