Ramazan’da uzun süre tok tutan yiyecekler nelerdir?

Onbir ayın sultanı olan Ramazanın yaklaşması hem manevi anlamda birtakım heyecanlar yaşamamıza neden olurken aynı zamanda oruç tutarken nasıl daha sağlıklı besleniriz, ne yer, ne içeriz gibi sorularla bizlere araştırma yapma ihtiyacını hissettirmiştir. Özellikle son yıllarda Ramazanın yaz aylarına gelmesi uzun süre açlık hissi yaşamamızdan dolayı bizleri epeyce zorlamıştır. Ancak bu dönem içerisinde doğru beslenen ve sağlıklı besinleri tüketerek uzun süre tok kalmayı sağlayan kişiler Ramazan aynının daha rahat geçmesini sağlamıştır.

Her yıl belirli zaman aralığı içerisinde oruç tutarak ibadetimizi yerine getirir ve Ramazan ayının bizlere sağladığı hikmetlerden faydalanırız. Ancak son yıllarda Ramazan ayının yaz aylarına gelmesi kavurucu sıcaklar ile birlikte açlığın zor yönlerini bizlere hissettirmiştir. Fakat bu dönem içerisinde nasıl beslendiğimiz Ramazan ayının nasıl geçirmemiz konusunda bizlere ipucu vermiştir. Birçok kişi Ramazan ayında yanlış beslenme kurallarını tekrar ettiği için oruç tutarken zorlanmış bazı sağlık problemleri yaşamış ve hatta oruç tutamaz hale gelmiştir. Bu nedenle bu yazımızda Ramazan da nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda bazı ipuçları vereceğiz. Oruç tutarken bu durumdan en az şekilde etkilenmek ve daha çok sağlığınızı koruyabilmeniz için mutlaka sağlıklı ve tok tutan yiyecekleri iftar ve sahur sofralarınızda bulundurmanız gerekmektedir.

İşte Ramazan boyunca tüketebileceğiniz sağlıklı ve uzun süre tok tutan bazı besinler:

– Süt: Ramazan boyunca günde 2 bardak süt içmeniz ve özellikle 1 bardak sütü sahurda tüketmeniz hem susamanızı hem de çabuk acıkmanızı erteleyecektir.

– Yumurta: Oruç tutarken en çok tükeceğiniz besinlerden biride yumurtadır. En yüksek proteik kaynaklarından biri olması nedeniyle uzun süre tok kalmanıza yardımcı olan yumurta aynı zamanda enerji sağlayarak kendinizi daha canlı hissetmenize yardımcı olacaktır.

– Tarçın: Tarçın üzerine yapılan birçok araştırma sonuçları bir tutam tarçının dahi yemek sonrası insülin tırmanışlarını engelleyip, açlıklara son verdiğini göstermiştir.

– Kefir: Sindirimin daha kolay olmasına yardımcı olan kefir aynı zamanda uzun süre kendinizi tok hissetmenizi sağlayacak içeceklerden biridir.

– Elma: Lif açısından zengin olan elma aynı zamanda gerekli vitaminlerin alınması nedeniyle kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Bu nedenle sahurda 1 adet elma yiyerek hem şişkinliğinizi giderebilir hem de uzun süre tok kalabilirsiniz.

–  Tüm bu besinlerin dışında ceviz, badem, yoğurt, yeşil çay, buğday, su ya da hoşaf, muz gibi değerli besinler ve içecekler uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacak ve sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak besinlerdir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

tok tutan yiyecekler, ramazanda tok tutan yiyecekler, oruç tutarken tok tutan yiyecekler, ramazanda nasıl beslenmeliyiz, oruç tutarken nasıl beslenmeliyiz, oruç tutarken ne yemeliyiz, sağlıklı beslenme, sağlıklı yemekler, yumurta, süt, kefir, yoğurt, elma, tarçın, yumurta tok tutar mı, yumurtanın faydaları, ramazan, ramazan ayı, oruç, oruç tutmak, oruç tutarken nelere dikkat etmeliyiz, beslenme, doğru beslenme, ramazanda tok kalmak için ne yapmalı, uzun süre tok tutan yiyecekler