Reflüyü Tetikleyen Besinler Nelerdir?

Toplum içerisinde sıkça şikayetinden karşılaştığımız sağlık sorunlarından biride reflü olmuştur. Bazı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan reflü kişinin midesinde oluşan birtakım şikayetlerin ortaya çıkmasına sebep olan bir hastalıktır. Ancak reflünün oluşmasının nedenleri olduğu gibi reflü hastalarının şikayetlerinin artmasına neden olacak ya da reflüyü tetikleyecek bazı besinler vardır. Bu besinler ise reflünün tetiklenmesine ve kişinin bazı mide sorunları yaşamasına neden olmaktadır.

Reflüyü tetikleyen bazı besinlerden bahsetmeden önce kısaca reflü ve oluşma nedenleri hakkında bilgi verelim. Hayatımızı devam ettirebilmemiz için gün içerisinde mutlaka beslenmeye ihtiyaç duyarız. Bunun içinse yediğimiz besinleri dişlerimiz ile öğütelerek midemize inmesine ve doyma hissine varırız. Ancak mideye inen besinlerin tekrar yemek borusuna kaçmaması için midenin girişinde bulunan bir kapakçık vardır. Bu kapakçık ise yemek borusundan inen her bir besinden sonra kapanarak midenin hazmetmesine ve tekrar yemek borusuna dönmemesini sağlamaktadır.

Ancak bu yemek borusunda oluşan bazı probler ve mide kapakçının açık kalması sonucunda bazı mide sorunları ortaya çıkmaktadır. Mide kapakçığının açık kalmasına ise reflü denilmektedir. Açık kalan mide kapakçığı, kapağın açık olması sebebiyle parçalanan besinlerin bir süre sonra asitlenerek yemek borusuna çıkmasına ve bu nedenle bazı şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle en çok görülen bu şikayetlerden bazıları ise; mide yanması, midede ekşime, ağızda acımsı bir tadın oluşması, arada bir kusma isteğinin oluşması olmuştur.

Bu nedenle eğer bu gibi şikayetleriniz varsa en kısa zaman da doktorunuza danışarak bazı testlerin yapılması ve reflü tedavisi için önerilen yöntemleri uygulamanız daha sağlıklı olacaktır. Ancak reflünün oluşmaması ya da reflünüz varsa reflünün daha ciddi boyuta ulaşmaması için reflüyü tetikleyen bazı besinlerden uzak durmanız daha sağlıklı olacaktır. Reflüyü tetikleyen bazı besinler ise başta patates kızartması, diğer kızartılmış ürünler yani yağlı yiyecekler olmak üzere bunun dışında; domates, baharatlı yiyecekler, nane, portakal, limon, greyfurt, yağlı kıyma, kızartılmış tavuk, sarımsak ve soğan gibi besimlerdir. Bu nedenle eğer reflünüz varsa bu besinleri daha az tüketmeniz reflü kaynaklı bazı mide sorunlarının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

reflü, reflü nedir, reflü nasıl olur, reflü nasıl geçer, reflü tedavisi, reflü kimlerde görülür, reflü nasıl oluşur, reflünün oluşma nedenleri, reflü için ne yapmalı, reflüyü tetikleyen besinler, reflü oluşum sebepleri, reflü için bitkisel öneriler, reflüye iyi gelmeyen besinler nelerdir, reflü hastalarının yememesi gerekenler