Rüya Nedir? Rüya Görürken Bedenimizde Neler Olur?

Kimi insanlar çok rüya gördüğünü kimi insanlar ise çok nadir rüya gördüklerinden bahsederler. Bunun nedeni ile ilgili kesin bir bilgi olmasada ne kadar süre rüya gördüğümüzle ilgili bir takım araştırmalar söz konusudur. Uzun uzun anlattığımız rüyalar vardır belkide sabaha kadar gördüğümüz rüyalar olmuştur fakat araştırmacılar uzun süre rüya görülmediğini bir rüyanın en fazla 6 saniye sürdüğünü açıkladılar.

Biz rüya gördüğümüz sırada beynimiz ve hayal gücümüz durmuyor ve çalışmaya devam ediyor. Aslında rüya görmemizi sağlayan tüm olay beyin sapında başlıyor ve vücudumuzu uyku moduna sokuyor. REM uykusuna daldığımızda tüm kas hareketlerimiz durarak sadece gözlerimiz hariç tüm bedenimiz geçici olarak durur. Bazı uzmanlar tam bu sırada beyin sapındaki hücrelerin tesadüfi  olarak birbirleriyle bağlantıya girdiğini ve şekillerin oluştuğunu, bu şekilleri anlamlandırmaya çalışırken rüyaların oluştuğunu söylüyorlar.

Rüyalar beyindeki iki önemli bölümü, hafızanın beşiği hipokampüs ile duyguların kilit oyuncusu amigdalayı birbirine bağlıyor. Bu sayede rüyaların gerçek olduğu sanılarak saçma veya çarptırılmış olsa dahi kişide korku ya da mutluluk gibi hisler yaratmasına neden oluyor. Gözlerinle göreceğin bir şey olmamasına rağmen, beynin görüntüleri yorumlama merkezi olan görsel korteksin faaliyetini sürdürüyor. Bu da bütün olayları zihninde görmeni sağlıyor.

Bunun dışında çoğu rüya, REM uykusu sırasında görülüyor. Nadiren de olsa REM uykusu dışında görülen rüyalar da olabilir ama bunlar genellikle biraz daha farklı olur. Gecede bir ya da iki saatini REM uykusunda geçirmesine rağmen; birçok insan rüyalarını hatırlamaz. Uzmanlar tam olarak nedenini bilmese de, başa çıkma mekanizmasına işaret ediyor.  Eğer her şeyi hatırlasaydık, zihnin gerçek hayatla rüyaları ayırt etmekte zorluk yaşayabilirdi.

Araştırmacılar başımızdan geçen olayları neden rüyamızda gördüğümüz konusunu ikiye ayırarak, bu tamamen bir tesadüf mü? Yoksa rüyalar birtakım hislerin çıkış yolu mu? Uzmanlar belkide rüya görmenin daha basit bir anlamı olduğunu söyleyerek ‘’Uyanma saati yaklaştıkça rüyalar sıkılaştığı için, sanal dünyanız sizi gerçeğe hazırlamaya çalışıyor olabilir’’ kanısına varıldı.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

rüya görmek, rüya, rüya neden görülür, rüya nasıl görülür, rüyanın uzunluğu ne kadar, rüya ne kadar sürer, rüyaların etkisi, rüya ne zaman görülür