Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı ?

Diyetlerin sporların yanı sıra yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmeliyiz peki bu nasıl olur işte sağlıklı beslenmenin bazı püf noktaları

1) Sebze yiyin. Sebzeler beslenmemizin büyük kısmını oluşturmalı. Sebzelerle vücudumuza sağlık için gerekli olan birçok vitamin, mineral ve antioksidan girerken ,sebzelerden oldukça düşük kalori alıyoruz. Bu özellikleri sebebiyle sebzeler beslenmemizin temelini oluşturmalıdır. Her öğün mutlaka tabağınızda sebze olsun. Patatesi yüksek nişasta içerdiği için diğer sebzelerden ayırıyorum, geri kalan tüm sebzeleri her öğünde yiyebilirsiniz.

bayramda_nasil_beslenmeli

2) Kaliteli protein tüketin. Protein vücudumuzun yapıtaşıdır. Protein vücutta uzun süreli olarak depolanamaz, bu nedenle günlük olarak yeterli proteini tüketmek ideal sağlık için önemlidir. Günlük yeterli protein alınmadığı takdirde kas kaybı yaşanmaktadır. Kas kütlesi metabolik sağlık ve sağlıklı yaş alma bakımından en önemli faktörlerden biri olduğu için ömür boyu kas kütlemize iyi bakmak zorundayız. Yumurta, balık eti, tavuk eti, hindi eti, kırmızı et, peynir, yoğurt ve süt kaliteli protein kaynaklarıdır. Gün içinde iki öğününüzde bu besinlerden birini bulundurmaya çalışın.

zayiflamak-isteyenlere-istah-kapatan-yiyecekler

3) İyi yağlar tüketin. Yağ da vücudumuzun yapıtaşıdır. Vücudumuzdaki trilyonlarca hücrenin çeperi yağlardan oluşmaktadır. Aynı zamanda insan vücudu yağlardan enerji sağlayabilmektedir. Bu nedenle de yağ tüketimi oldukça önemlidir. Zeytinyağı, avokado, çiğ kuruyemişler, tereyağı, hindistan cevizi yağı “iyi yağ” kaynağıdır. Beslenmenize bunları dahil edin. Amacınız kilo vermekse tükettiğiniz yağ miktarına dikkat etmekte yarar var.

zayif1

4) Günde bir adet meyve yiyin. Sebze ve meyveler antioksidan deposudur. Sebzeler her ne kadar antioksidan bakımından zenginse de çoğunlukla pişirilerek yenmesi sebzedeki vitamin ve antioksidanların bozulmasına neden olmaktadır. Meyveyi çiğ olarak yediğimiz için meyvelerde bulunan antioksidanlardan ve vitaminlerden vücudumuz büyük ölçüde yararlanabiliyor.

5) Su için. İnsan vücudunun yaklaşık % 70’i sudan oluşmaktadır. Gün içinde yeterli su içmek vücudun sıvı dengesini koruması ve kendini yenilemesi için oldukça gereklidir. Günlük minimum 1.5 litre su içmeye çalışın.

ayrıca sağlıklı beslenerek’de kilo verebileceğinizi unutmayın