Simit Kilo Aldırırmı?

Simit Kilo Aldırırmı?

Kahvaltı yapamayan çalışanların , okullarda çocukların ve sokaklarda atıştırmalık olarak en çok tercih edilen yiyeceklerden biri olan simit, kilo konusunda oldukça sıkıntı çıkaracak bir yiyecektir. Bir çok uzman kilo aldırma konusunda simit tüketiminin  dengesizliğini ifade etmektedirler.

 

simit kilo aldırır mı

Diyetisyenler ve beslenme uzmanlarına göre simit , patates kızartması , pizza ya da hamburger kadar tehlikeli bir yiyecektir. Öğünü atlattım , hafif yedim sadece bir simit diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü 1 tam simit ortalama 300 kalori değerindedir. Yani bu kalori değeri yaklaşık olarak 4 dilim ekmeğe karşılık gelmektedir.Simidin kalori değerini arttıran ise susamdır. Yağlı bir besin olan susam, simidin kalorisi artırır. Örneğin ; her gün işe giderken 1 simit alıyorsunuz. Bu masum görünen kahvaltıdan ortalama 300 kalori değerinde enerji alıyorsunuz. Bu aldığınız enerji de karbonhidrat oranı oldukça yüksektir. Ayrıca üzerinde bulunan susam taneleri de yağlı tohum grubundadır. Sizinle aynı şartlarda aynı metabolik hıza sahip başka bir kişi de her gün evden çıkmadan 2 dilim tam tahıl ekmeği arasına 1 ince dilim beyaz peynir birkaç dilim domates ve bir kaç tutam maydanoz ile sandviç hazırlıyor ve kahvaltısında bunu tüketiyor. 1 ayın sonunda siz her gün yalnızca kahvaltıda simit yiyerek 9000 kalori alırken , diğer kişi kahvaltısından 3800 kalori alıyor.Üstelik sizin kahvaltınız yağlı ve bol karbonhidratlı iken diğer kişinin tahıl vitaminleri , protein ve kalsiyum alarak dengeli bir kahvaltı yapmış oluyor.

Simit üzerindeki susam ve hamurlu yapısı ile aşırı tüketilmesi doğru olmayan bir yiyecektir. Simidi çok seviyorum ve yemek istiyorum diyorsanız size simidin en doğru tüketim şeklini ifade edeceğiz. Uzmanlarca yapılan bu düzenlemede simidin kilo aldıran yanına değil farklı bir öğün olarak tüketilmesini sağlayacağız.

Simitli Sağlıklı Kahvaltı

simit kilo aldırır mı

Yarım simit

Domates, salatalık, maydanoz

İnce 1 dilim peynir

-Sabah simidi bu şekilde tükettiğinizde toplamda  sağlıklı 240 kalori almış olacaksınız.

Simitli Sağlıklı Öğle Öğünü

simit kilo aldırır mı

Yarım Simit

1 büyük kase yeşil salata

1 bardak ayran

-Simidi bu şekilde öğle menüsünde tükettiğinizde toplamda 300 kalori alacaksınız.