Sonbaharda Fazla Kiloların Tutsağı Olmayın!

Her yıl olduğu gibi bu yılda yaz aylarından fit bir vücut ile çıkıp kış aylarında bu vücuttan eser dahi olmaması bir hayli can sıkıcı olabiliyor. Kış aylarına girmemeniz nedeni ile havaların erken kararması, soğuk olması ve eve bir an önce kendimizi atarak rahat hissettirebilecek yemek tüketimine girebiliyoruz.  Karbonhidrat açısından bol olan makarna, şekerleme olarak çikolatalar, tatlılar kilo almamız için en iyi sebepler arasında yerini almaktadır. Bununla birlikte beraberinde getirdikleri fazla kilolar vücudumuza yerleşerek kötü bir görünüme sebebiyet verebilir. Zaten her yıl olduğu gibi bu yılda fazla kilolarla ile uğraşmıyor muyuz?  Haliyle kış aylarında dahi formunuzu korumak istiyorsanız tercihleriniz arasında yer alabilecek düzenli beslenme ve düzenli spor ile egzersiz programınızı yerine getirerek kısa sürede olumlu sonuçlar ile karşılaşmanıza yardımcı olabilir.

Öğlen Yemekleri

Çalışan bir birey için öğlen yemekleri her daim dışarıda yenmektedir. Dışarıda yenen yemeklerin de ne kadar sağlıklı olacağını siz düşünün.  Sürenin kısa olması hazır yiyeceklerden meydana gelen fast food türü gıdalardan tüketmeye yönlendirmektedir. Bununla birlikte kısa sürede tüketilen bu gıdalar kilo almamızda en iyi dostlarından bir tanesi diyebiliriz. İçeriğinde yer alan bol miktarda yağlar, sağlıksızca kızartılan etler fazla kiloların vücudumuza yerleşerek kötü bir görünüme sahip olmamıza neden olabilir. Bu yüzden de öğlen yemeklerinizi evden getirmeyi deneyebilirsiniz. Evde kendi sandviçinizi hazırlayarak öğlen aralarında yiyebilirsiniz.

 

Tatlı tüketimini hayatınızdan çıkarmaya gerek yok

Yazın bol miktarda tükettiğimiz meyveleri nedense kışın daha az tüketiminin sağlanması çeşitliliğin azalmasından kaynaklanıyor olabilir. Ancak kışın yaz aylarına göre daha fazla meyve tüketiminin sağlanması vücudumuzun da direncinin artmasına neden olabilir. Bununla birlikte tatlı krizlerinizin önüne geçerek daha farklı alternatifli besin tüketiminden faydalanabilirsiniz. Meyve tüketimini bol miktarda sağlarken aynı zamanda tatlılar ile daha leziz bir beslenme düzenini sağlaya bilirsiniz. Fırında pişmiş elma, armut ve erik gibi meyveleri ile salata yaparak tatlı tüketiminizi sağlarken aynı zamanda bol miktar meyve ve sebze tüketimini sağlayabilirsiniz.

Kahvenizi sade olarak için

Kış aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alan ve içimizin ısınmasında yardımcı olabilecek kahveyi pek çok kişi çok sık tüketmektedir. Ancak kahveyi sütlü olarak tüketmek beraberinde de kilolarında meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle sütlü kahvenizi mümkün olduğunca sade içmeye özen gösterin.

Spor programınıza egzersiz hareketleri ekleyin!

Her gün düzenli olarak uyguladığınız spor programınızda yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek, yüzmek gibi spor hareketleri var. Bu sporunuza ekleyebileceğiniz egzersiz programlarından biri olan egzersiz programınızı da ekleyerek kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo verimi süreci içerisine girebilirsiniz. Yürüyüş veya bisiklet sürerek formunuzu koruyabilirsiniz ancak ağırlık çalışmaları da yapmanız daha fazla enerji harcamanıza neden olarak vücudunuzun kısa bir zaman içerisinde sıkılaşmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle sağlıklı spor programınıza dahil edebileceğiniz ağırlık çalışmaları ile fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.

 

Aşağıda ki kelimelerden sitemize ulaştınız:

formda kalma, sağlıklı beslenme, düzenli beslenme, egzersiz, spor, kilo kontrolü, ideal kilo, meyve tüketimi, sonbaharda kilo kontrolü, sağlıklı yaşam, sonbahar da formda kalmanın yolları?, düzenli beslenmede sağlıklı gıda seçimi, kış aylarında formunuzu korumanın yolları nelerdir?, kilo kontrolü nasıl sağlanır?