Teff Tahılı Nedir? Ne İşe Yarar?

Teff tahılının en önemli sağlık faydaları arasında kilo verme, dolaşımın artması, adet sorunlarının azaltılması, kemik sağlığının iyileştirilmesi, uygun büyüme ve gelişimin desteklenmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, Çölyak hastalarına yardımcı olunması, diyabetik semptomların yönetilmesi, optimize edilmesi sindirim ve kalp sağlığını artırır.

Teff Tahıl Nedir?

Bu tahıldan, özellikle Afrika’nın güneyini ziyaret ederseniz veya Etiyopya mutfağının tadını çıkarırsanız, teff tahıl diye bir şey duymamışsanız şaşırırım. Bununla birlikte, bu Afrika ülkesinin protein açısından zengin olan bu temel gıda maddesi, yüksek besin içeriği, hızlı pişirme süresi ve çok yönlü uygulamalar, onu Hollywood’dan Afrika Kornalarına kadar ideal bir “süper gıda” haline getirdiği için son zamanlarda büyük ilgi gördü. Bilimsel olarak Eragrostis tef olarak bilinen bu küçük tahıl Afrika’da yaygın olarak kullanılmaktadır ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde popülerlik kazanmaya başlamıştır. Aynı zamanda, sağlıklı yiyecek meraklıları için popüler olan darı veya kinoa ile benzer şekilde kullanılır, ancak tane küçüklüğü, çok az yemek pişirdiği anlamına gelir, böylece daha az yakıt tüketir ve kısıtlı kaynaklara sahip ülkeler için bir diyet elyafı olarak daha canlıdır. Böylesine küçük bir tahılda kaç tane besleyicinin paketlendiği şaşırtıcıdır, ancak teff tohumunda bulunan mineral, vitamin, lif ve organik bileşikler onu milyonlarca insan için ideal bir besin kaynağı haline getirmektedir. Aslında, Teff, Etiyopya’da yetişen bütün tahılların 1 / 4’ünü oluşturur.

 

Teff’in en yaygın kullanımı un ve ekmek yapmaktır, ancak temel olarak diğer tahıl gevreği ile aynı şekilde kullanılabilir. Etiyopya mutfağında, büyük ekmeklerin büyük çoğunluğunun sunulduğu ve (Etiyopyadan yapılan) injera ekmeği, Etiyopya mutfağının dünyaya yayıldığı gibi teff konusunda da bilgi ve ilgiye sahip.

Son zamanlarda ise Teff tohumu zayıflatma etkileri ile gündeme gelmiş ve zayıflama ürünleri içerisinde yerine almıştır. Bunlardan birisi ise teff life slim çayıdır.

Teff Tahıl Sağlık Faydaları

Aşağıda, teff tahılının büyüleyici sağlık yararlarına daha yakından bakalım.

Büyümeyi Teşvik Ediyor

Sekiz farklı amino asitle birlikte, lysine denilen az miktarda da dahil olmak üzere, teff büyüme ve gelişme için önemli destek sağlayabilir. Vücudumuzun yaşamları boyunca yeni hücreler, yaşlıları onarması ve genel gelişimi sağlamak için proteine ​​ihtiyacı vardır. Hayvansal proteinler yardımcı olabilirken, vücutlarımız daha kolay bir şekilde bitkisel proteinleri kendi bileşen amino asitlerine ayırabilirler. Bu nedenle diyetinizde teff gibi bir şey olması, yalnızca vejeteryanlar ve sağlık gıda hayranları için değil, herkes için önemlidir.

Enerji Üretimini Destekler

Teff tanesinde yüksek konsantrasyonlarda bulunan bir başka mineral de, enerji üretimi, büyüme ve onarım, enzimatik reaksiyonlar, sinir sistemi fonksiyonu ve kırmızı kan hücresi oluşumu dahil olmak üzere vücudumuzda önemli rol oynayan bakırdır. Uygun bakır seviyeleri olmadan, vücudumuzun sistemlerinin çoğu başarısız olmaya başlayacaktır, bu nedenle teff ile bir bakır takviye eklemek asla kötü bir fikir değildir. Bu yüzden teff life enerjisi ile sizi yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Kemikler

Teff çok çeşitli mineral ve besin içerir, ancak kalsiyum açısından gerçekten etkileyici. Kalsiyum kemik büyümesi ve gelişimi için vazgeçilmez bir mineraldir ve yaşlandıkça katı kemik mineral yoğunluğuna katkıda bulunur. Eğer osteoporoza duyarlıysanız (belki de yaşam tarzından dolayı) veya diyetinizde kalsiyum eksikliğiniz varsa, teff eklemekten daha çok yaşlandıkça kemik bütünlüğünüzü korumaya yardımcı olabilir.

Bize bu kelimelerden ulaştınız: teff tohumu, tefflifeslim, teff unu, teff tarifleri, teff grass, teff unu satın al, teff unlu tarifler,teff, teff nedir, teff flour, teff satın al, teff zayıflama çayı

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.