Uyurken Kilo Vermek Mümkün Mü?

Artık herkesin bildiği gibi  kilo vermek için sağlıklı beslenme alışkanlığı geliştirmek ve düzenli egzersiz yapmak gerekiyor. Fakat bütün bunların yanı sıra hayatınızda bir takım değişiklikler de yapmanız şart. Mesela uyku alışkanlıklarınızın kilo vermenizde önemli olduğunu biliyor musunuz?

Serin bir odada uyuyun, serin odada uyumak metabolizmayı hızlandırarak kahverengi yağ yakımına yardımcı oluyor. Kaliteli bir uyku için ideal oda sıcaklığı 14-18 derece olarak kabul ediliyor.  Uykudan önce elektronik cihazların beyaz ışığın beynimize ve uyku kalitemize nasıl zarar verdiğini artık bilimsel araştırmalar sonucunda biliyoruz.

4

Beyaz ışık, hem çocukların hem de yetişkinlerin uyku düzeni ve kilo kontrolü üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Yatak odanızda en ufak bir ışık kaynağı var ise bu kilo almanıza sebep oluyor. Yatak odanızı elektronik cihazlardan ve televizyondan arındırın, ışık kaynaklarından uzak durun ve kalın perdeler kullanın. Fastfood zincirlerinin logo renklerinde neden kırmızı ve sarının ağırlıklı olarak kullanıldığını biliyor musunuz?

5

Çünkü kırmızı ve sarı gibi uyarıcı renkler, sizleri fark etmeseniz de iştahınızı açıyor. Yatak odanızın dekorasyonunda kırmızı ve sarı gibi uyarıcı renkler tercih etmeyin. Bunun yerine mavi gibi daha sakin renkleri kullanarak bilinç altınıza acıkma sinyalleri göndermeyin. Sabah uyamdığınızda yapacağınız bazı şeyleri acele ile unutabilirsiniz. Karmaşa yaşamamak için planlarınızı geceden yapın.

7

Ertesi gün öğlen yiyeceğiniz sağlıklı yemeği geceden hazırlayın ve paketleyerek buzdolabına yerleştirin. Spor çantanızı hazırlayın ve kapının yanına koyun. Sevdiğiniz yoga pozisyonlarını bir not kağıdına yazarak banyo aynanıza yapıştırın. Böylece kendinize sağlıklı bir rutin oluşturun.

70976043a9cad46f1744d83f661efaae

Koku da tıpkı renkler gibi bilinç altımıza acıma sinyallari göndermek özelliğine sahiptir. Hatta bazılarımız için kokuların renklerden daha etkili bir uyaran olduğunu söyleyebiliriz. Vanilya, muz ve yeşil çay içeren oda parfümleri yada mumlar daha çok acımanıza, naneli kokular ise iştahınızın kapanmasına neden oluyor. Her sabah aynı saatte kalkan kadınların, her gün farklı saatlerde uyanan kadınlara göre daha zayıf olduklarını gösteriyor. Üstelik her gün en az 7 saat uyumak ve aynı saatte kalkmak kalp hastalıkları ve kanser riskini de azaltıyor. Sabah ne kadar geç uyanırsanız o kadar acımış oluyorsunuz ve kalorili yiyeceklere eğiliminiz artıyor. Mutfağınıza giriş-çıkış saatleri koyun, böylece gece yeme alışkanlığınızdan uzaklaşabilirsiniz.