Yeşil Çay Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Özellikle diyet yapan kişilerin listesinde sık sık ismini duyduğumuz çaylardan biride yeşil çaydır. Her ne kadar bizim kültürümüze uzak olan çaylardan biri olsa da son zamanlarda birçok kişi tarafından tüketilen çaylardan biri haline gelmiştir. Yeşil çayın ilk kullanımı ile ilgili bilgiler M.Ö. 3000 yılına kadar dayanmaktadır. Kesin bir bilgi olmamakla beraber anlatılanlara göre bir yeşil çay yaprağı Çin imparatorunun önünde kaynayan suya düşmüş ve sonra bölgenin en popüler içeceği haline geldiği söylenmektedir.

Yaklaşık 5000 yıldır Çin, Hindistan ve Japonya’da tedavi amaçlada kullanılan yeşil çay, bu bölgelerin başlıca içeceklerinden biri haline gelmiştir. Camellia sinensis yapraklarından üretilen yeşil çay, siyah çay ile aynı bitkiden üretilir fakat gördüğü işlem birbirinde farklıdır. Yeşil çay kısa bir işlemden sonra fazla bir değişikliğe uğramadan kullanıma hazır hale getirilir, ancak siyah çay daha çok kavrulur ve birtakım değişikliklere uğrar bu da siyah çayın içindeki antioksidanları kaybetmesine yol açar. 

E vitamini açısından zengin olan yeşil çay sindirimi ve dolayısıyla metabolizmayı hızlandırıcı özelliği ile bilinmektedir. Vücutta bulunan toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olduğu söylenen yeşil çay bu nedenle vücutta bulunan fazla yağların yakılmasına da yardımcı olduğu bilinmektedir. Yağ yakma ve toksinleri vücuttan dışarı atma özelliğinden ötürü diyet listelerinde ve detoks çayları içerisinde bıl miktarda yer almaktadır. Yeşilçayın özellikleri ve etkileri hakkında bilinenler son yıllarda yapılan araştırmalarla daha da artmıştır. Yapılan araştırmalara göre Japonların uzun yıllar yaşamasının temel nedeni olarak yeşil çay tüketimi olduğu söylenmektedir.

Basit kullanım özelliklerine sahip olan yeşil çay hazırlaması ise siyah çay ile aynıdır diyebiliriz. 1 kupa sıcak su içerisine 1 ya da 2 tutam yeşil çay atmanız ve birkaç dakika demlenmesini beklemeniz yeterli olacaktır.  Dilerseniz içerisine limon suyu sıkabilir ya da kaynarken içerisine ince bir dilim limon atmanız biraz daha tatlanmasını sağlayacaktır. Tüm bitki çaylarında olduğu gibi yeşil çayda da içerisine şeker atılmaması önerilmemektedir. Özellikle diyet yaparken tüketmek istiyorsanız içerisine şeker atmadan tüketmeye özen göstermeniz yeşil çayın daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

diyet, sağlıklı diyet, çay, yeşilçay, yeşil çay, yeşil çay nereden bulurum, yeşil çay nasıl içilir, yeşil çay nasıl demlenir, yeşil çay nasıl toplanır, yeşil çay hakkında, yeşil çay kullanımı, yeşil çay zayıflatır mı, yeşil çayın faydaları