Zengin C Vitamini Deposu: Mandalina

Ilıman iklimlerde yetişen tatlı veya ekşi sulu meyve olan mandalina, portakal ile benzer özelliklere sahiptir. Özellikle C vitamini açısından zengindir. Bununla birlikte A ve B vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, demir, brom ve fosfor minerallerini içerir. Mandalinanın kabuğu ise P vitamini açısından zengin olmaktadır. Sonbahar ve kış aylarının sevilen meyvesi mandalina birçok hastalığın giderilmesinde yardımcı oluyor. Uzmanlar mandalinanın bağışıklığı güçlendirdiğini ve günlük beslenmemizde mutlaka tüketmemiz gerektiğini vurguluyor. Birçok rahatsızlığa iyi gelen mandalinanın faydaları şunlardır.

1

İltihapları önlemeye yardımcı olur.

Fiziksel beden sağlığımız için ihtiyacımız olan doğal vitaminleri içerir. C vitamini içeriği ile mandalina antioksidan etkisi ile iltihapları da önlemeye yardımcı olur.

Küçük yaralara merhem

Küçük kazalarda oluşmuş minik kesiklerin iyileşme süresini hızlandırmaya yardımcı olur.

Kolesterole kalkan görevi görür.

Mandalina bağırsakta kolesterol emilimini dengede olmasını sağlayan pektin ve hemi, selüloz gibi liflerden oluşur. Kolesterolümüzü dengede tutmaya yarar sağlar.

uyku

Uykusuzluğa yardımcı olur.

Akşam yemeklerinden sonra tüketilen mandalina sinirleri gevşetir ve rahat uyumanıza yardımcı olur.

Demir içinde bulundurur.

Besinlerde ki demiri emerek vücudumuzda faydalı bir hale getirmeye yarar sağlar.

Kronik hastalıklarını kaldırmaya yardımcı olur.

Birçok meyve de olduğu gibi mandalina da vücudun kalp ve damar hastalıklarına karşı direncin artmasına yardımcı olur. Kansere karşı koruyucu bir meyvedir.

cilt414242

Cilt sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

A vitamini içinde bulunduran mandalina sivilce (akne) gibi cilt bozukluklarını geçirmede yarar sağlayabilir. Yaşlanmanın belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı bu meyve kolajen yapımını artırarak pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza olanak sağlayabilir.

Saçların uzamasına yardımcı olur.

Mandalina saçlarınızın hızlı uzamasında etkili olduğu söylenebilir. Bunun yanı sıra saç beyazlaşmasını da engellemeye yardımcı olabilir.

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

mandalinanın faydaları, c vitamini deposu, mandalina ve faydaları, mandalina yararı nedir, mandalina ve cilde faydaları, mandalina cilde iyi gelir mi?